Főoldal

Az én első Bibliám

Bibliatanulmány minden napra gyerekeknek

 My Bible First!

 Copyright

Kezdő oldal
KOROSZTÁLY ÉS ÉVFOLYAM VÁLASZTÓ
    Ovodásoknak   4-6 év   Alsó tagozatosoknak  7-9 év   serdülő korúaknak  10 év felett
I. Évfolyam 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed
II. Évfolyam 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed
III. Évfolyam 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed 1. negyed 2. negyed 3. negyed 4. negyed

ALSÓ TAGOZAT

II. évfolyam

1. negyed

 

1. tanulmány

2. tanulmány

3. tanulmány

4. tanulmány

5. tanulmány

6. tanulmány

7. tanulmány

8. tanulmány

9. tanulmány

10. tanulmány

11. tanulmány

12. tanulmány

13. tanulmány

 

 

Bölcsességtöl a bolondságig

  6. tanulmány  

Nyomtatás

VASÁRNAP

Úgy tűnt, mindenki ismeri Salamon bölcsességét. 1Kir 4:34.

Különös módon mutatta ki bölcsességét egy alkalommal, amikor két asszony ment hozzá nagy gondjukkal.

Az asszonyok egy házban laktak. Mindkettejüknek kisbabájuk volt, akik anyjukkal egy ágyban aludtak. Az egyik asszony álmában forgolódva véletlenül a csecsemőjére feküdt és a baba megfulladt.

A baba anyukája természetesen szörnyen érezhette magát. Aztán rettentő gonosz ötlete támadt. Ha nagyon óvatosan felkel és kicseréli a másik asszony babáját az övével, akkor a másiké lesz a halott csecsemő, és övé annak élő gyermeke. És így is tett.

Ébredése után a másik asszony nagyon megdöbbent. Először bizonyára sírt. Ám amikor alaposabban megnézte, biztos volt benne, hogy a halott csecsemő nem az övé. A halott gyermek igazi anyja úgy hordozta körbe az élő babát, mintha az övé lett volna, és úgy tett, mintha sajnálta volna a másik asszonyt kisbabája halála miatt.

Hamarosan vitába keveredtek, talán még rikácsoltak is egymással. Semmilyen módon nem tudta senki más megállapítani, hogy melyik anya mond igazat. Az asszonyok végül Salamon király elé mentek ügyükkel. Ő végighallgatta őket, és alaposan megfigyelte mindkét asszonyt, mialatt beszéltek. Mindkettő ragaszkodott hozzá, hogy az élő csecsemő az övé. 1Kir 3:17-22.

Mit mondott Salamon, miután egy darabid hallgatta vitatkozásukat? 23-25. v.

Valóban megtenné? Az ál-anya így szólt: „Persze, tegyétek!” Mit mondott azonban az igazi anya? 26. v.

Mi volt Salamon azonnali döntése, és mit gondoltak róla az emberek? 27-28. v.

 További elmélkedésre: Tudtad, hogy segít bölcsességet tanulnod, ha Isten Tízparancsolatának engedelmeskedsz, és nem hallgatsz Sátánra? Olvassuk el: Jób 28:28, Zsolt 119:99-100.

HÉTFÖ

Egy alkalommal a Sába nevű ország királynője elhatározta, hogy meglátogatja Salamont. Meg akart győződni róla, hogy igazak-e mindazok a csodálatos dolgok, amiket felőle hallott. Valóban olyan gazdag és bölcs? Valóban olyan gyönyörű a temploma? Meg tud vajon felelni az összes nehéz kérdésre, amiket fel akar tenni neki? 2Krón 9:1.

Mindenkit lenyűgözhetett a királynő érkezése. Tevék sora cipelte az ajándékba hozott aranyat, ékszereket, drága fűszereket.

Salamon király időt szánt rá, hogy mindent megmutasson a királynőnek, amit látni szeretett volna és mindent elmagyarázott neki, ami érdekelte. Minden nehéz kérdését meg tudta válaszolni, bármiről szóltak is. 2. v.

A legjobb az volt, hogy Istenről beszélt neki. Kérkedés helyett elmondta, hogy a bölcsessége és minden vagyona Istentől származik. A királynő láthatta, hogy Salamon őszintén alázatos és komolyan gondolja, amiről beszél.

Amikor elérkezett a királynő távozásának ideje, Salamon felajánlotta, ajándékképpen vigyen magával országába bármit, amit szeretne. Nem tudjuk, hogy mit kért, de azt tudjuk, hogy dicsőítette Istent azért, amit népéért tett. 8. v.

Biztosak lehetünk abban, hogy hazájába visszatérve sem feledkezett el új barátjáról, Salamonról és a csodálatos Istenről, akit megismert. Salamon jó misszionárius volt. A királynő látogatása sokkal jobban sikerült, mint azt valaha várta volna. 5-6. v.

 További elmélkedésre: Milyen viselkedésre hajlanak inkább a gazdag és fontos emberek, a büszkeségre, vagy az alázatosságra? Melyiket képviselte Salamon, amikor a királynő meglátogatta? Te melyik viselkedésformát szeretnéd felnőttként követni?

KEDD

Mit gondolsz, veszélyes lehet nagyon gazdag és fontos embernek lenni? És ha ez a személy nagyon bölcs is? Gazdag, fontos, és még bölcs is volt Salamon? Igen, az volt. Sátán is tudta, hogy ezzel könnyen megkísértheti.

Salamon hosszú ideig alázatos volt. Tudatában volt, hogy Isten áldásának és mindennapos segítségének köszönheti, hogy olyan jó király lehet. Sátán azonban egyre inkább arra csábította, hogy önmagában bízzon Isten helyett. Lépésről, lépésre, egyre többször megszegte Isten Tízparancsolatát. Bizonyára elfeledkezett arról, hogy Sátán nála is bölcsebb.

A templom hét évig tartó építése után Salamon a saját palotáját is felépíttette. Ez tizenhárom évet vett igénybe és csodálatos lett. Most már megvolt mindene, amit akart. Vajon büszkeséggel töltötte el őt mindez? 1Kir 6:38., 7:1.

Isten arra utasította népét, hogy ne legyen sok lovuk és harci szekerük. Tudta, hogy abba a kísértésbe eshetnek, hogy azokban bízzanak Őhelyette. Mit tett mégis Salamon? 1Kir 10:26-28.

Mivel más népek királyainak sok feleségük volt, Salamon is követni kezdte példájukat. Sok felesége idegen királyok és más magas rangú emberek pogány leánya volt. Salamon úgy gondolta, hogy meg tudja nyerni őket az igaz Isten tiszteletére, és ezáltal egész népükre hatással lesz, hogy Izrael igaz Istenét kövessék. A saját bölcsességében bízott Istené helyett.

Hogy feleségei kedvére tegyen hamarosan pogány templomokat építtetett neki, ahol bálványaikat imádhatták. Még a közvetlenül Isten gyönyörű templomával szemben álló hegyre is templomokat épített a csúnya, pogány istenek bálványszobrainak. Olyan helyen álltak, ahol mindenki láthatta őket. Milyen szomorú! 1Kir 11:4-8.

 További elmélkedésre: Biztonságban lehetünk valaha is Sátántól, ha nem azt választjuk, hogy mindig Istenben bízunk és neki engedelmeskedünk? Nem. Sátán okosabb és erősebb bármelyikünknél

SZERDA

A Biblia elmondja nekünk, hogy kétféle bölcsesség létezik, az egyik Istentől, a másik Sátántól származik. Melyik fajta bölcsességet választotta Salamon hosszú ideig, Izrael királyaként való uralkodása során? Azonban apránként egyre inkább a saját bölcsességére kezdett támaszkodni. A bölcsessége rövidesen valaki mástól eredt. Kitől?

Salamon addigi bölcs, kedves és alázatos személyisége megváltozott. Annak ellenére, hogy megvolt mindene, amire vágyott, nem volt már boldog. Büszke lett, önző, sőt még kegyetlen is.

Isten szerette Salamont. Még az egyik neve, a”Jedidiah” is azt jelenti, hogy „Isten által szeretett”. Isten sokszor segített neki meglátni, hogy rossz döntéseket hozott, végül egy prófétát küldött hozzá egy utolsó figyelmeztetéssel. És Salamon hirtelen felébredt. Megdöbbent amint visszatekintett sok rossz választására, és őszintén megbánta őket. Ahogy Dávid, ő sem hozott fel semmit a mentségére.

Salamon még egy könyvet is írt másoknak figyelmeztetőül, hogy ne kövessék el azokat a hibákat, amiket ő. A boldogságkeresés mindenféle módjáról beszélt. Egyik sem működött. Olyanok voltak, mintha kézzel akarná a szelet megfogni. Préd 2:11-12.

Olvassuk el, mit írt a Prédikátor könyve végén! Préd 12:1, 15-16.

 További elmélkedésre: Szeretnél az Isten szerinti bölcsesség birtokában lenni?  A Jak 3:17. igevers elmondja, milyen az Istentől kapott bölcsesség, a 14-16. versek pedig a Sátán szerinti bölcsességet írják le. Örülsz, hogy Salamon még halála előtt felébredt? Mit tanulhatunk Salamon történetéből?

CSÜTÖRTÖK

Salamon negyven esztendeig volt király. Ezen idő nagy részében Isten adott neki bölcsességet és csodálatosan megáldotta. Később azonban Sátán bölcsességére kezdett hallgatni.

Annak ellenére, hogy Salamon még halála előtt visszatért Isten bölcsességéhez, szomorú következményei lettek azoknak az éveknek, amikor nem volt hűséges. A nép boldogtalan volt, mert nagyon keményen dolgoztatta őket. Nem örültek a magas adóknak, amelyeket azért szedett be tőlük a király, hogy számtalan feleségét ellássa, és fényűző életet biztosítson számukra.

Most a fia lesz az új király, és a nép kíváncsi volt, hogy vajon olyan lesz-e, mint apja, Salamon. Azt akarták, hogy ő majd változtasson a rossz dolgokon.

Hogy hívták Salamon fiát, aki a következő király lett? 1Kir 11:43.

Egy Jeroboám nevű ember elindult a néppel együtt, hogy Roboámmal beszéljen. Jeroboám Salamon egyik fontos tisztségviselője volt. Egy nap, mikor elhagyta Jeruzsálemet Isten egyik prófétájával találkozott az úton. A próféta vadonatúj köpenyt viselt, levette és tizenkét részre szakította. Mit mondott Jeroboámnak, mit tegyen? 29-32. v.

Salamon tudomást szerzett erről, és nem bízott többé Jeroboámban. 40. v.

Salamon halála után azonban Jeroboám visszatért Egyiptomból, és ott volt, amikor a nép összegyűlt, hogy Salamon fiát tegye meg királlyá.

Miután a nép elmondta Roboámnak , hogy milyen változtatásokat szeretnének, ő három nap gondolkodási időt kért. 1Kir 12:5.

 További elmélkedésre: Ki tud jobban segíteni nekünk dönteni, aki bölcsebb nálunk, vagy az, aki nem? Más gyerekekre hallgatnak időnként a gyerekek, a szüleik helyett? A megfelelő emberre fog vajon hallgatni Roboám, hogy eldöntse, mit válaszoljon a népnek?

PÉNTEK

Roboám megkérdezte a bölcs véneket, mit válaszoljon a népnek, akik arra kérték, ne legyen olyan kemény hozzájuk, mint apja volt. A vének azt válaszolták, hogy ha megteszi, amit kérnek és jó lesz hozzájuk, akkor szeretni és szolgálni fogják őt. Ifjú barátainak azonban más volt a véleményük. Ők úgy gondolták, hogy meg kell mutatnia népnek, ki a főnök, és még keményebben kell bánnia velük, mint Salamon tette. Kinek a tanácsát választotta Roboám? 1Kir 12:8.

Roboám döntése feldühítette az izraelitákat. Tíz törzs kijelentette, hogy nem fogadják el őt királyuknak, és hazamentek. Csak Júda és Benjámin törzse maradt hűséges hozzá. A tíz törzs Jeroboámot tette meg királyává, pontosan, ahogy a próféta megmondta, amikor széthasogatott új köntösének darabjaiból tizet adott Jeroboámnak. 1Kir 11:30-31.

Ettől kezdve több mint kétszáz esztendeig két különálló királyság létezett. Időnként jóban voltak, máskor harcoltak egymás ellen. Izrael most nem tudott az az erős nemzet lenni, amelyre Istennek szüksége volt, hogy más népeknek is bemutassa Őt.

Annak ellenére, hogy jó és rossz királyok váltották egymást az évek során, mindig voltak hűséges emberek, akik azt választották, hogy szeretik Istent, bíznak benne és engedelmeskednek neki, függetlenül attól, hogy mások mit tettek. Általában Júda népében voltak többen hűségesek, de sokan voltak a másik tíz törzsben is. Isten mindegyikőjüket ismerte és soha nem hagyta el őket.

 További elmélkedésre: Ma is tudja Isten, hogy ki az, aki a hűséget választja, ugye? Te mit választasz?

 

 

 

Történet sarok

Jézus eljövetelére várva

A „Kicsi Ellen” című mű alapján átdolgozta: Amy Sherrard

 

Ellen izgatott volt, és ó, milyen boldog! Amikor William Miller Jézus közeli eljöveteléről prédikált, mutatott hallgatóságának egy képet a szoborról, amit Nabukodonozor király látott álmában. A Biblia Dániel könyvének második fejezetében beszél arról az álomról és jelentéséről. A lábfejeit kivéve az egész szobor olyan királyságokról beszélt, amelyek léteztek, de már megszűntek.

”Most a vas és cserép elegy lábfejek korszakában élünk.” – magyarázta Miller úr. „Az álom végén valami különleges dolog történt. A nagy kő, ami a szobor lábának ütődött, Jézus közeli eljöveteléről beszél nekünk. Hamarosan meg kell történnie.”

Nem csoda, hogy boldogok voltak, akik őszintén szerették Jézust.

A prófécia másik része azt mondja, hogy a Szenthely megtisztíttatik. A Mózes által épített Szent sátor már évezredek óta nem létezett, és természetesen a gyönyörű jeruzsálemi templom sem.

Mivel az emberek azt hitték, a próféciában szereplő szenthely világunkat jelképezi, biztosak voltak abban, hogy a prófécia jelentése szerint a világunk tűz által tisztíttatik meg Jézus eljövetelekor.

Adventistáknak hívták az embereket, akik Jézus közeli eljövetelében hittek. Miért? Mert az advent eljövetelt jelent. Jézus első adventje több mint kétezer esztendeje volt, amikor kisbabaként világunkba született. Ismét eljön majd, hogy magával vigye hűséges követőit a Mennybe. Tehát azokat nevezték adventistáknak, akik hittek Jézus közeli eljövetelében.

A különböző egyházakban sok lelkész prédikált Jézus eljöveteléről és emberek ezrei választották ezt a hitet. Ám még több lelkész és egyháztag döntött úgy, hogy nem hisz ebben. Ők a semmilyen egyházhoz nem tartozó emberekkel együtt kigúnyolták azokat, akik Jézus eljövetelét várták.

Ellen és családja nagyon szomorú volt, amikor lelkészük közölte velük, hogy nem tartozhatnak egyházukhoz többé. Azért zárták ki őket, mert azt választották, hogy adventisták lesznek. Tudták azonban, hogy hűségesnek kell maradniuk hitükhöz.

A próféciák alapos tanulmányozása során az adventista lelkészek úgy hitték, hogy Jézus eljövetele napjának pontos meghatározása nagyon egyszerű. Arra a következtetésre jutottak, hogy Jézus 1844. Október 22.-én tér vissza világunkba. Több mint ötvenezer ember várta buzgón az Ő eljövetelét. Ellen és családja is köztük volt.

A Harmon család korán kelt azon a keddi napon. Ellen talán a tükörbe pillantott fésülködés közben és így gondolkodott: „Hamarosan új arcot kapok. Nem leszek többé beteg és fáradt. Végre Jézussal lehetek.”

Az emberek az eget kémlelték, várva hogy Jézus megjelenjen az angyalok felhőjében. Úgy gondolták, bármelyik pillanatban megtörténhet.

Teltek-múltak az órák. Már dél volt, és Jézus még nem jött el, de még nem volt vége a napnak.

(Folytatása következik)