TANÍTÓI MELLÉKLET

12. tanulmány  −  2007  Június 16 - 22.

Tanulmány

Bibliaversek

Ajánlott olvasmány

Tartalomjegyzék

Összesítőlap

Főoldal

Fejlődés az Ige által

A szombatiskolai tanító célkitűzései

  1. Az ismeretek szintjén tudatosítani a csoport tagjaiban, hogy a lelki növekedés egy állandó folyamat.

  2. Érzelmi szinten éreztetni a résztvevőkkel a hitben való, naponkénti növekedés szükségességét.

  3. Gyakorlati szinten is alkalmazni kell a hitet, és keresni kell a lelki fejlődést szolgáló alkalmakat.

A tanulmány vázlata

I. Új élet Krisztusban (Zsolt 51:12)

  1. A Krisztusnak átadott élet olyannyira átalakul, hogy az Ő jellemét fogja tükrözni.

  2. Miként értelmezik Gal 5:16-26 versei a lelki növekedést? Beszélgessetek arról, hogy a Lélek gyümölcsei miként segíthetnek nekünk bizonyos specifikus helyzetekben.

  3. Beszélgessetek arról, hogy mi módon növekedhetünk a kegyelemben.

II. A lelki növekedés hitet eredményez (Róm 10:17)

  1. Miért annyira fontos keresnünk a lelki növekedés alkalmait?

  2. Krisztus múltbéli vezetésének emléke segíthet hit által élnünk a jelenben. Hogyan?

  3. Beszélgessetek arról, hogy miként erősíti hitünket életünk átadása, hitünk gyakorlása és Isten Igéjének tanulmányozása.

III. Az igazi szeretet a Szentlélek bennünk való lakozása által nyilatkozik meg (Zak 4:6)

  1. Mi az egyetlen módja annak, hogy még azokat is szeressük, akik nem szeretnek minket?

  2. Határozd meg, mi az igazi szeretet. Hogyan tükrözi Isten jellemét?

  3. Mikor lép be a Szentlélek a hívő szívébe?

Összefoglalás

A Szentléleknek a szívben való lakozása révén megváltozik az újonnan megtért ember élete. Hite a lelki növekedés révén megerősödik.

Motiváció

A lelki növekedés a Biblia egyik meghatározó témája. Kérd meg csoportod tagjait, hogy válaszoljanak a következő kérdésekre: Miért elengedhetetlen a lelki életben az állandó fejlődés? Mit nyújt számunkra a Biblia lelki növekedésünket elősegítendő?

A mag kicsirázik, és kibújik belőle két kis levél, mely boldoggá teszi a kertészt. Megszületik a gyermek, és hallván síró hangját, az anya teljesen megfeledkezik fájdalmáról: családjával együtt örvend a kisbaba világra jöttének. De képzeljük csak el, hogy a kicsirázott mag két kis levelecskéje elhervad, vagy hogy a kisgyermek még másféléves korában sem képes járni...

Növekedés nélkül az életnek sem értelme, sem célja nincs. Ugyanígy van a lelki életben is. Tehát, mi is a lelki növekedés, és mit mond róla a Biblia?

A tanulmány elmélyítése

“Mint most született csecsemők, a tiszta, hamisítatlan tej után vágyakozzatok, hogy azon növekedjetek” (1Pt 2:2). E bibliaszöveg rámutat a lelki növekedés lényeges voltára, valamint a Bibliának e folyamatban játszott fontos szerepére. A szombatiskola keretében vizsgáljátok meg úgy a lelki fejlődés, mint a Biblia szerepének természetét.

A növekedés nem csak a fizikai, hanem a lelki életben is meghatározó tényező. Növekedés nélkül az élet értelmét veszti. Mit mond a Biblia a növekedésről, és melyek a lelki fejlődés jellegzetességei?

I. A lelki élet és növekedés bibliai fogalmak

A keresztény élet Krisztus halálával kezdődik, mely kiszabadít Sátán uralma (Kol 1:13-14), a bűn kárhoztatása (Róm 8:1) és a bűn büntetése alól (Róm 6:23). Krisztus halála lehetővé teszi újjászületésünket (Róm 6:1-4). Isten ajándékának egyedisége nem abban áll, hogy egyszülött Fiát adta értünk, hanem abban, hogy halálra adta a mi bűneink miatt (Jn 3:16). A kereszt nélkül nem beszélhetnénk bűnbocsánatról, örök életről, sem pedig újjászületésről.

Az újjászületés tapasztalata az ember énjének halálát jelképezi (Gal 3:20-21; Róm 6:6-11; Jn 12:24; Mt 16:24). “Azért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az; a régiek elmúltak, íme, újjá lett minden” (2Kor 5:17).

Az újjászületésben az embernek semmilyen érdeme nincs. Csak akkor születhetünk újjá, ha elfogadjuk, amit Isten értünk tett Krisztus által, majd megengedjük a Szentléleknek, hogy régi énünket újjá teremtse (Kol 3:9-10). “A keresztény élet nem a régi módosítása vagy továbbfejlesztése, hanem a természet átalakulása. Halál a bűnnek és az énnek: egészében új élet. Ezt a változást csakis a Szentlélek hatékony munkálkodása hozhatja létre” (Ellen White, Jézus élete, 172).

A keresztény lelki növekedés megköveteli a bűnöstől, hogy naponta meghaljon a bűnnek, és feddhetetlenül éljen (Gal 5:19-23). Az alapelvet Pál apostol fogalmazta meg: “Azért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az; a régiek elmúltak, íme, újjá lett minden” (2Kor 5:17). Új teremtésekké válunk, mivel már nem az énünk az úr életünkben, hanem Krisztus. Új teremtések vagyunk, mivel most már visszautasítjuk a régi gondolkodás- és cselekvésmódot, és elfogadjuk Isten akaratát. Új, megbocsátásra és megváltásra alapuló kapcsolatunk van Istennel, és immár növekedhetünk lelkileg (Róm 8:1-16), olyannyira, hogy életünk “dicsőségről dicsőségre” visszatükrözi Jézus jellemét (2Kor 3:17-18).

Elmélkedjetek azon, hogy milyen szerepe van a Bibliának bűneink leleplezésében. Hogyan győz meg minket a Szentírás bűnös állapotunkról (2Tim 3:16-17; Róm 15:4; 1Jn 3:4)? Hogyan mutatja meg a Biblia a lelki növekedés útját (Csel 17:11; Zsolt 119:11; Zsid 5:12-13; Jn 14:26; 2Tim 3:15)?

II. A lelki növekedésnek a Biblia által szemléltetett jellegzetességei

Elmélkedésre szánt kérdés

Milyen más jellegzetességei vannak a lelki növekedésnek? Keresd ki őket a Bibliából.

A tanultak gyakorlatba ültetése

A Biblia nagyon sokat beszél a lelki növekedésről. Kérdezd meg csoportod tagjait, hogyan alkalmazzák ezeket a tanításokat.

Elmélkedésre szánt gondolat

Kérd ki csoportod tagjainak véleményét az alábbi idézettel kapcsolatban. Kezdeményezz beszélgetést a szövegben idézett bibliaversek kapcsán. Hogyan alkalmazzák a saját életükben e bibliaszövegek üzeneteit?

“A Biblia a szív megújulását, mely által Isten gyermekei lehetünk, újjászületésnek nevezi. Ama jó mag kikeléséhez hasonlítja, melyet a gondos magvető családapa vetett el. A hasonlatnál maradva, a megtérteket újszülött gyermekeknek nevezi a Szentírás [1Pt 2:2], kiknek a Jézus Krisztusban érett férfiakká és asszonyokká kell növekedniük [Ef 4:15]. Vagy miként a földbe vetett jó magnak, nékik is növekedniük kell és gyümölcsöt kell teremniük. Ésaiás próféta mondja róluk: Az igazság fáinak neveztessenek, az Úr plántáinak, az Ő dicsőségére! [Ésa 61:3]” (Ellen White, Jézushoz vezető út, 67).

Személyes bizonyságtétel

Kérd meg csoportod egyik tagját, hogy olvassa fel Mt 20:25-28 verseit, majd kezdeményezz rövid beszélgetést a lelki növekedés és a szolgálat közti kapcsolatról.

Személyes alkalmazás

Kérdezd meg csoportod tagjait, hogy miként értelmezik az alábbi idézetet a Szentírás és a lelki növekedés közti kapcsolat szempontjából. A következőket ajánlhatod figyelmükbe:

  1. Gondoljatok néhány olyan bibliaszövegre, amely Isten azon felbecsülhetetlen ajándékáról szól, amelyet Fia által adott számunkra.

  2. Milyen támogatást nyújt számunkra a Biblia annak érdekében, hogy megismerjük Isten kegyelmét és növekedjünk benne?

  3. A lelki növekedés megköveteli tőlünk, hogy minden nap feláldozzuk énünket. Milyen mértékben sikerült ennek a feltételnek eleget tennünk ezen a héten?

  4. Lelkileg növekedni annyi, mint Krisztusban növekedni nap mint nap. Mi módon teljesült ez a te életedben tegnap?

  5. Ismételd át a lelki növekedés jellegzetességeit, majd kérd meg csoportod mindenik tagját külön-külön, hogy válasszon egyet közülük, és mondja el, hogyan ültetheti azt gyakorlatba.

“Isten az Ő Fiának felbecsülhetetlen adományozása által körülvette a földet kegyelmi légkörével, amely oly valóságos, mint az a légkör, mely a földet övezi. Mindazok, kik ezt az életadó levegőt választják, Krisztus Jézusban érett férfiakká és nőkké növekednek.” (Ellen White, Jézushoz vezető út, 68).