TANÍTÓI MELLÉKLET

10. tanulmány  −  2007  Június 2 - 8.

Tanulmány

Bibliaversek

Ajánlott olvasmány

Tartalomjegyzék

Összesítőlap

Főoldal

A Biblia és a boldogság

A szombatiskolai tanító célkitűzései

  1. Az ismeretek szintjén tényként tudatosítani a résztvevőkben, hogy Isten Igéjének ismerete korlátlan szabadságot és örömöt szerez.

  2. Érzelmi szinten a Biblia igazságainak megismerésére késztetni a szombatiskola tanulóit.

  3. Gyakorlati szinten arra bátorítani a résztvevőket, hogy másokat is megtanítsanak Isten Igéjével összhangban élni.

A tanulmány vázlata

I. Isten Igéjének ismerete (Jn 8:32)

  1. Hogyan vezethet szabadságra az igazság ismerete? Mi módon segíthet győzni a kísértések felett?

  2. Hogyan szerezhet örömöt az igazság ismerete?

  3. A Biblia kinyilatkoztatja számunkra a hit és kegyelem általi üdvösség ígéretét. Bíztasd csoportod tagjait, hogy elmélkedjenek azon, hogy miként adhatja meg számukra ez az ígéret a szabadságot, illetve a szükséges erőt a kísértések legyőzésére.

II. Az Úr öröme (1Jn 1:4)

  1. Kérd meg csoportod tagjait, hogy osszák meg egymással azokat az ígéreteket, amelyek boldogokká tették őket.

  2. Milyen eszközöket bocsátott Isten a rendelkezésünkre ahhoz, hogy még e bűnökkel teli világban is örülhessünk?

  3. Beszélgessetek arról, hogy a családon belüli kapcsolatok stabilitása miként járul hozzá az egyén jólétéhez, boldogságához.

III. Korlátlan öröm (1Thess 5:16)

  1. Miként határozza meg a világ a boldogságot? Miért ideiglenes és ingatag ez a boldogság?

  2. Krisztusban való boldogságunk a mennyei dolgokra alapszik. Mely mennyei dolgok szereznek neked örömöt és miért?

  3. Milyen szerepet játszik az egyén boldogságában a családon belüli egység és szeretet? Mi módon bátorítja az egyént a család egysége és az otthoni kapcsolatok szilárdsága Isten Igéjével összhangban élni?

Összefoglalás

“Hadd énekeljek az Úrnak, hogy jót tett velem” (Zsolt 13:6).

Motiváció

Az e heti tanulmány lényeges fontosságú a keresztény számára mindennapi életvitele szempontjából. Győzd meg erről csoportod tagjait. Kezdd azzal, amit ismernek, majd térj rá arra, amit meg kell tanulniuk. Vigyázz, ne hagyd magad befolyásolni egyesek lelkesedésétől vagy közömbösségétől.

Minden ember boldog szeretne lenni. Szegények és gazdagok, dolgozók és munkát keresők, férfiak és asszonyok, felnőttek és gyermekek mind boldogulásukat keresik. Ha valaki azt állítaná, hogy nem akar boldog lenni, és hogy meg van elégedve azzal, hogy állandóan szomorú, szerencsétlen és csüggedt, azt mondanánk az illetőről, hogy nem normális. A boldogság utáni vágy az emberi természet magától értetődő tulajdonsága.

A kérdés azonban az, hogy miként válhat valaki boldoggá? Mi játssza a legfontosabb szerepet a boldogság elérésében? Boldog lehet-e valaki személyes megvalósításai – neveltetése, állása, szép háza, anyagi státusza, családja – által? Bíztasd csoportod tagjait, hogy beszéljék meg ezt a kérdést. Vigyázzatok arra, hogy a beszélgetés mindvégig arra összpontosítson, hogy lehetetlen önerőből valódi és maradandó boldogságra jutni. Elemezzétek a világ szerinti és a Biblia által meghatározott boldogság-fogalom közti különbséget.

A tanulmány elmélyítése

A Bibliában sokszor esik szó a boldogságról. A Biblia Isten Szava, amelyből megtudhatjuk, hogyan élhetünk boldogan itt, a földön, és nyerhetjük el majd a boldog, örök életet. Miközben a boldogság bibliai elveit tanulmányozzátok, bátorítsd csoportod tagjait az aktív részvételre (olvassanak fel bibliaszövegeket, szóljanak hozzá a témához, tegyenek fel kérdéseket).

Egy indiai költő szerint a boldogságnak három összetevője van: helyes elvek szerint élni, helyes elvek szerint szeretni, és helyes elvek szerint reménykedni. Használd fel ezt a definíciót arra, hogy beszélgetést kezdeményezz a valódi boldogság számára elengedhetetlen bibliai elvek egyikéről.

I. A boldogság és a helyes elvek szerint élt élet

Mi nem a magunkéi, hanem az Istenéi vagyunk, mégpedig a teremtés (1Móz 1:26-27) és a megváltás által (1Kor 6:19-20). Tudnunk kell, hogy Isten jog szerint a magáénak tart bennünket. Ez az első lépés, amely révén eltávolodunk az önámítás bármilyen formájától: tisztában kell lennünk azzal, hogy egyedül nem találhatjuk meg a boldogságot. A Biblia azzal kezdődik, hogy Isten megteremti a világot, és azzal zárul, hogy helyreállítja azt. E két, egyetemes fontosságú esemény között van a mi életünk, küzdelmeink, kísértéseink és a győzelmünk lehetősége, azzal a feltétellel, hogy életünk összhangban van Isten elvárásaival; készségünk, hogy teljesen átadjuk magunkat Istennek, aki Jézus által üdvözíthet minket, és megnyitja számunkra a boldogság lehetőségét.

Olvasd el Mt 11:28 versét. Milyen kapcsolat van az örök élet, a nyugalom és a földi boldogság között?

A helyes elvek szerinti élet helyes kapcsolatokat feltételez. A boldogság bibliai fogalma megköveteli, hogy Jézus Krisztus által jó viszonyban legyünk Istennel (Róm 5:1-2) és embertársainkkal (Ef 2:14-16). Ebből az elvből fakad a zsoltáríró öröme is: “Boldog az, akinek hamissága megbocsáttatott, vétke elfedeztetett! Boldog ember az, akinek az Úr bűnt nem tulajdonít, és lelkében csalárdság nincsen!” (Zsolt 32:1-2).

Olvasd el Fil 1:18-21 verseit. Mi Pál apostol ellenséges viszonyok közt is megnyilatkozó örömének és boldogságának alapja?

A helyes elvek szerinti életnek nem csak az Istennel fenntartott helyes kapcsolat a feltétele: fontos, hogy embertársainkkal is jó, helyes elvekhez igazodó viszonyban éljünk. A felebarátok iránti szeretetre szólító parancs szorosan kapcsolódik az Isten iránti szeretetre szólító parancshoz (Mt 22:37-39). Szeretni Istent és szeretni az embereket: íme a megváltó érem mindkét oldala, mely biztosítja örömünket Krisztusban. Bármelyik hiányoznék e kettő közül, összeomlana a keresztény elvek szerinti boldogság fundamentuma.

II. A Biblia igazi boldogságot és szeretetet kinyilatkoztató elvei.

Az igazi szeretet akkor kezdődik, amikor teljes engedelmességet tanúsítunk Isten iránt, és teljes szívünkből szeretjük Őt.

“Mivel Isten kormányzatának alapja a szeretet törvénye, az összes teremtett lény boldogsága azon múlott, hogy tökéletes összhangban vannak-e a törvény nagyszerű elveivel, az igazságossággal. Isten szeretetből fakadó szolgálatot kíván minden teremtményétől – olyan hódolatot, amely Isten jellemének megértéséből fakad” (Ellen White, A nagy küzdelem, 494).

Az igazi szeretet Istennel kezdődik, és felebarátainkat is érinti. A Hegyibeszédből (Mt 5-7), az irgalmas samaritánus példázatából (Lk 10:25-37) és a végső ítéletet bemutató leírásból (Mt 25:31-46) megtudhatjuk, hogy a keresztény élet és a keresztény elvek szerinti boldogság elválaszthatatlan Isten és felebarátaink iránti feltétlen szeretetünktől.

Olvasd el Lk 10:25-28 verseit. Miért mondja Jézus azt, hogy az Isten és a felebarát iránti szeretet a boldog földi és majdan az örök élet lényege? Hogyan fejezi ki Isten irántunk a szeretetét? Mit vár el tőlünk Isten iránta való szeretetünk kimutatása tekintetében?

Olvasd el 1Jn 5:16-19 verseit. Lehetséges-e szeretnünk Istent, ha nem szeretjük felebarátainkat? A szeretet hiánya bizalmatlanságot szül, amelynek eredménye a félelemmel és hazugsággal teljes élet.

Az igazi szeretet alapját a családon belüli önzetlen kapcsolatok képezik. A bukás előtt alapított intézmények révén Isten két, a boldogságunkat szolgáló elvet nyilatkoztatott ki számunkra. A szombat rámutat a pihenés és az imádat szükségére (1Móz 2:13); a család és a házasság (1Móz 2:18-25) a kölcsönös szereteten, tiszteleten, felelősségen és méltóságon alapuló boldogságot ápolja. Az otthon nem olyan emberi intézmény, amelyben bármi megengedett. Az otthon olyan, akár egy oltár: a család minden tagjának meg kell hajolnia a Teremtő előtt, és ki kell fejeznie szeretetét és szolgálatkészségét családtagjai iránt. Az otthon mint oltár az a szent menedék, amelyben a család minden tagja megtalálhatja a valódi boldogságot.

Olvasd el Ef 5:22 – 6:4 verseket. Ezt az igei passzust többen is felolvashatják csoportod tagjai közül. Miközben elhangzanak a szövegek, jegyezzétek fel, melyek a boldog otthon jellemzői.

III. A boldogság és az igazi reménység bibliai elvei

A keresztény elvek szerinti boldogság és a Jézusba vetett reménység kettős kötelékkel kapcsolódik egymáshoz. Először is: Jézusban van üdvünk reménysége, Ő ajándékoz meg minket az örök élettel és az örök örömmel (ld. Csel 23:6; 26:7; Róm 5:4-8). A bűntől való felszabadulás egyben biztosítja a bűntudattól való szabadulást is. Másodszor: a Biblia összekapcsolja örök boldogságunkat Krisztus második eljövetelével, amely Tit 2:13 versében “boldog reménységként” jelenik meg. A második advent képezi az átmenetet a keresztény elvek szerinti földi élet boldogságáról a mennyei, örök élet boldogságára.

Olvasd el Jn 14:1-3 verseit. Mit ajánl Krisztus zaklatott életünkre? Hogyan ébresztheti fel a boldog élet reménységét az Istenbe vetett hit?

A tanultak gyakorlatba ültetése

Elmélkedésre szánt kérdések

Jób feddhetetlen életet élt (Jób 1:1). Szerette Istent, szerette családját (Jób 1:8), és rendíthetetlenül bízott Krisztus második eljövetelében (ld. Jób 19:25-27). Élete mégis tele volt bajjal és keserűséggel. Mivel magyarázod, hogy míg a jó emberek szenvednek, addig a gonoszok jólétnek örvendenek? Azért látjuk-e így a dolgokat, mivel a boldogság és a jólét fogalmát mindenki másként értelmezi, vagy pedig arról van itt szó, hogy Isten próbára teszi az embert: követi-e Őt minden körülmény ellenére vagy sem?

Alkalmazandó kérdések

A hívő ember boldogsága

A törvényt nem tisztelő ember boldogtalansága

Személyes bizonyságtétel

Föntebb említettük, hogy az igazi boldogság elválaszthatatlan az Isten és a felebarát iránti feltétlen szeretettől. Beszélgessetek arról, hogy miként jut kifejezésre ez a szeretet (a szolgálat révén – Mt 25:31-40). Miként válhat a szolgálat a bizonyságtevés hatékony eszközévé?

Személyes alkalmazás

Hogyan alkalmazhatják csoportod tagjai mindennapi életükben az e heti tanulmány által kinyilatkoztatott elveket?

  1. Nyugalmad elvesztése nap mint nap gondot okoz neked. Nagyon hamar kijössz a sodrodból, az eredmény pedig saját boldogtalanságod. Milyen bibliai ígéret lehet segítségedre dühöd féken tartásában?

  2. Boldogtalan vagy, mivel nem elégítheted ki családod minden anyagi szükségletét. Milyen ígéreteket tartogat számodra a Biblia? “Ne nyugtalankodjék a ti szívetek” (Jn 14:1-3), mondotta Jézus e kétségbeesést és keserűséget oldó szavakat (Jn 14:1-3). Jegyezd ki magadnak a Jézus által ajánlott megoldásokat, és gondolj azon barátaidra illetve azokra a helyzetekre, amelyek esetében jelentős segítségnek bizonyulhatnak ezek az elvek.