9. tanulmány − 2007 Május 26 - Június 1.
A Biblia és az egészség
A szombatiskolai tanító célkitűzései
Az ismeretek szintjén tudatosítani a csoport tagjaiban, hogy testünk a Szentlélek temploma, következésképpen felelősek vagyunk egészségünkért.
Érzelmi szinten éreztetni a tanulókkal, hogy Isten gondoskodik egészségünkről és szeretné, ha egészségesen élnénk.
Gyakorlati szinten ösztönözni a csoport tagjait a mértékletes életre.
A tanulmány vázlata
I. Vigyáznunk kell egészségünkre (1Kor 6:19-20)
Hogyan segíti a keresztényt az egészsége abban, hogy eredményesebben szolgálja Istent?
Egészségünkről való gondoskodásunk mi módon fejez ki mások iránti gondoskodást?
Mások iránti szeretetünk miként ösztönöz egészségünk megőrzésére?
II. Új élet (1Jn 3:2)
Krisztusban új életünk van. Magyarázd meg, hogy ezen új élet miként jelent mértékletességet is, az élet bármely területén.
Az Új Földön nem lesz többé betegség, halál, fájdalom. Hogyan segít ez a gondolat akkor, amikor egészségi problémáid vannak?
III. Egészséges test – egészséges kapcsolat (Mt 4:23)
Miért volt fontos része Jézus földi szolgálatának a betegek gyógyítása?
A pozitív gondolatok és a hozzáállás segít megőriznünk egészségünket. A folyamat azonban fordítva is igaz: a jó egészség hozzájárul a pozitív gondolatok és magatartás megőrzéséhez. Hogyan?
Tennünk kell egészségünk érdekében, és tennünk kell az egészséges kapcsolatok kialakításáért is. Mit?
Összefoglalás
“Szeretett barátom, kívánom, hogy mindenben jól legyen dolgod, és légy egészséges, amint jó dolga van a lelkednek” (3Jn 2).
Motiváció
Hány éves voltál, amikor valaki, akihez nagyon ragaszkodtál, súlyosan megbetegedett vagy meghalt? Milyen hatással volt rád ez a tapasztalat? Változott-e a bűnös világban élt életről alkotott meglátásod, s ha igen, hogyan?
Milyen hatásai vannak a betegségnek a betegre és családjára? Ha átélted már súlyos betegségek tapasztalatát, és azt szívesen megosztanád másokkal is, beszélj azokról az érzéseidről, amelyeket akkor éreztél (félelem, bűntudat, kétségbeesés, düh, remény, bizalom stb.).
Amikor földi küldetését végezte, Jézus “bejárá az egész Galileát... gyógyítva a nép között minden betegséget és minden erőtlenséget” (Mt 4:23). Miért vannak jelen ma is világunkban ezek a kihívások? Milyen tapasztalataid vannak a betegségeket és az érzelmi bizonytalanságot illetően? Hogyan őrizzük meg hitünket akkor, amikor súlyos szenvedés próbáját éljük át?
Készítsetek a csoportban egy listát a gyülekezet betegeivel (vagy a gyülekezet tagjai családjához tartozó betegekkel). Beszéljétek meg, hogy milyen konkrét dolgokat tehettek meg a szenvedők szolgálata érdekében.
A tanulmány elmélyítése
I. Örvendezzetek szüntelen!
Elmélkedésre szánt kérdés
Amikor egy bibliai szerző hangsúlyozni szeretne valamit, ismétel. Egy bibliai konkordancia segítségével nézz utána, hányszor használja Pál a Filippibeliekhez írt levelében az öröm és az örvend szavakat. Keressétek meg a szombatiskolai órán ezeket a bibliaszövegeket. Milyen állapotban volt Pál, amikor ezt a levelet írta? (Az Adventista Bibliakommentár kiváló információforrás a Biblia könyveinek keletkezési körülményeire vonatkozólag.) Hogy volt képes Pál örvendeni, amikor börtönben volt, családjától – a gyülekezettől – elválasztva?
Elmélkedésre szánt gondolat
Olvassátok fel hangosan Fil 4:4-9 verseit, és ha lehetséges, több fordítást használjatok. Pál ezt kéri a Filippibeliektől (és tőlünk): “örüljetek az Úrban mindenkor!” (Fil 4:4); “a ti szelídségetek ismert legyen minden ember előtt!” (5. vers); “semmi felől ne aggódjatok, hanem minden alkalommal hálaadással tárjátok fel kívánságaitokat az Isten előtt” (6. vers); “amik csak igazak, amik csak tisztességesek, amik csak igazságosak, amik csak tiszták, amik csak kedvesek, amik csak jó hírûek; ha van valami erény és ha van valami dicséret, ezekről gondolkodjatok”; és “amiket tanultatok is, el is fogadtatok, hallottatok is, láttatok is én tőlem, azokat cselekedjétek” (9. vers). Beszélgessetek Pál buzdításának eredményeiről.
II. Mindent elfedező béke
Elmélkedésre szánt kérdések
Fil 4:8 versében Pál azt kéri a Filippibeli gyülekezet tagjaitól, hogy csak kizárólag bizonyos dolgokkal foglalkozzanak. Melyek ezek? Egy konkordancia segítségével keressetek a Bibliában olyan szövegeket, amelyek elmélyítik a Fil 4:8 versében felsorolt fogalmakat (például: dolgok, amelyek igazak, kedvesek, jó hírűek stb. ). Mit találtatok?
Zsid 12:2 versében Pál azt tanácsolja, hogy “nézzünk a hitnek fejedelmére és bevégzőjére, Jézusra.” Milyen értelemben hasonlít e tanácsa Fil 4:8 versében megfogalmazott útmutatásához? Hogyan testesíti meg Jézus mindazt, “ami csak igaz, ami csak tisztességes, ami csak igazságos, ami csak tiszta, ami csak kedves, ami csak jó hírû”, mindent, ami erény és dicséret? Beszélgessetek arról, hogy miként válhatnának ezek a fogalmak életünk meghatározó tényezőivé. Világunkban számos intézmény, vallásos rendszer és termék csábít arra, hogy bízzunk benne. Keress példát ilyenekre a helyi napilapokban, és mutasd meg csoportod tagjainak is. Mennyire méltóak a bizalomra a világi dolgok? Olvassátok el Fil 2:1-11; Jn 14:6 és Jn 17:3 verseit. Tedd egymással ellentétbe az Isten által Jézus Krisztus révén felkínált áldásokat a világ kínálta dolgokkal.
Példák a bibliai lelki békére
Oszd kettőbe a csoportodat (ha kevesen vagytok, nincs erre szükség). Az egyik fél keressen az Ótestamentumban olyan személyekről szóló leírásokat, akik lelki békét élveznek, míg a másik fél az újtestamentumi szövegekben keressen ilyen leírásokat. Olyan személyekre összpontosítsatok, akik a nehéz körülmények ellenére is békességben voltak Istennel. A végén beszéljétek meg egymással, amit találtatok. Térjetek ki minden egyes példa mentén arra, hogy melyek azok az elvek, amelyek lehetővé teszik a lelki békét. Azt a kérdést is érintsétek, hogy milyen hatással vannak ezek a példák a csoport tagjaira. Ha személyes nehézségek is kifejezésre jutnának, legyetek felkészülve úgy beosztanotok az időtöket, hogy imádkozhassatok is.
III. “Amiket láttatok is én tőlem, azokat cselekedjétek!”
Elmélkedésre szánt kérdés
Miután azt tanácsolja a Filippibeli gyülekezet tagjainak, hogy Krisztusra hasonlítsanak, örvendezzenek és legyenek kedvesek minden emberhez, Pál kijelenti, hogy “az Úr közel!” (Fil 4:5). Jézus küszöbön álló visszajövetele küldetésünkre és minden tevékenységünkre rányomja a sürgősség bélyegét. Beszélgessetek erről, majd készítsetek tervet arra, hogy miként hirdethetnétek az embereknek Jézus közeli visszajövetelét.
Mit akar mondani Pál, amikor kijelenti: “Amiket tanultatok is, el is fogadtatok, hallottatok is, láttatok is én tőlem, azokat cselekedjétek” (Fil 4:9)? Hogy nézne ki és hogyan cselekedne gyülekezetünk, ha megfogadná ezt a tanácsot?
Minden reggel tiszta ruhát veszünk magunkra; így kezdjük a napot. Olvasd el Kol 3:8-10 verseit. Melyek azok a lépések, amelyeket meg kell tennünk ahhoz, hogy Pál tanácsát követvén “levetkezzük amaz ó embert, az ő cselekedeteivel együtt”?
Amikor földi szolgálatát végezte, “Jézus bejárá az egész Galileát, tanítva azok zsinagógáiban, és hirdetve az Isten országának evangéliumát, és gyógyítva a nép között minden betegséget és minden erőtlenséget” (Mt 4:23). Hogyan követhetnénk mi is a példáját?
A Hetedik Napot Ünneplő Adventista Egyháznak nem csak az evangélium üzenetét kell hirdetnie, hanem annak jó hírét is, hogy lehetséges egészségesebb életet élnünk, testi és érzelmi szempontból egyaránt. Mégis úgy tűnik, hogy mindenféle guruk megelőztek minket az egészség üzenetének hirdetésével. Hogyan használhatná ki egyházunk a társadalom egészség iránti érdeklődését arra, hogy pozitív hatást gyakorolhasson a világra?
A tanultak gyakorlatba ültetése
Elmélkedésre szánt kérdés
Az alábbiakban nyolc természetes gyógymódot sorolunk fel, amely konkrét lépésnek bizonyulhat a jobb minőségű élet eléréséhez. Beszélgessetek ezekről a csoport keretében, miközben felírjátok őket egy táblára, hogy mindenki láthassa. Melyik kerüli el a legkönnyebben ezek közül a figyelmedet? (Ld. “A nagy Orvos lábnyomán”, 127-128.).
Természetes gyógymódok: mozgás, friss levegő, napfény, pihenés, önmérséklet, egészséges táplálkozás, tiszta víz és bizalom Istenben.
A tudományt mélyen foglalkoztatják az egészségi problémák és az életben hozott döntések következményei. Melyek a legfrissebb hírek ezen a területen? Hogyan igazolják (vagy cáfolják) ezek az egészség bibliai elveit?
Beszéljétek meg a következő kijelentést: Társadalmunknak rengeteg információ áll a rendelkezésére, de csupán igen keveset alkalmaz is belőlük. Milyen lehetőségünk van az egészséges életre nevelő ismeretek birtokába jutnunk? Mi gátol meg abban, hogy gyakorlatba ültessük az egészséges életvitel elveit mindennapi életünkben?
Melyek a pozitív életmód előnyei? Lehetnek hátrányai is? Mutassatok be a csoportban olyan reklámokat, amelyek az egészség megőrzésére kétes módszerek és káros dolgok alkalmazását ajánlják. Egészséges életmódunk miként szolgálhat bizonyságtevésként szomszédaink és munkatársaink számára?
Alkalmazandó kérdések
Ha a feltételek ezt lehetővé teszik, készíts egy felmérést csoportod tagjai között arról, hogy miként sikerül alkalmazniuk nap mint nap a fentebb említett nyolc természetes gyógymódot. Miért nehezebb egyeseket következetesebben betartani, mint másokat? Hogyan léphetők át ezek az akadályok?
Ha ezek a fogalmak újak csoportod valamelyik tagja számára, hogyan segíthetsz neki a megértésében anélkül, hogy emiatt feszélyezve érezné magát?
Tervezzetek meg lelkészetekkel együtt egy istentiszteletet, amely a nyolc egészségi alapelvvel foglalkozzék. Közelítsétek meg benne a test összes érzékelő szervének kérdését, hogy ez úton is emlékeztessétek a gyülekezet tagságát arra, hogy mi módon javíthatják ezen áldások az életüket. Például: a gyermekeknek szánt történet elmondásakor alkalmat lehet keríteni egy egészséges étel megízlelésére; plakátokat készíthettek, amelyre felírhatjátok a nyolc egészségi alapelvet; vagy kivetített képekkel kísérhetitek a lelkész prédikációját.
Személyes bizonyságtétel
Hogyan juthat el csoportod az elméletről a gyakorlatra a megvitatott nyolc elv esetében? Oszd két kisebb csoportra szombatiskolai osztályodat (ha kevesen vagytok, erre nincsen szükség), és mindenik csoportnak ossz ki négy természetes gyógymódot. Kérd őket, hogy szerkesszenek egy teljes, egészségügyi témájú, illusztrációkkal és bemutatással színesített sorozat-vázlatot. Előbb a gyülekezet számára tervezzétek meg a sorozatot, hogy felkészítőként szolgáljon az egyházon kívüli személyeknek szánt változathoz.
Személyes alkalmazás
Elmélkedésre szánt gondolat
A nyolc egészségi alapelv vagy természetes gyógymód nyolc egyszerű és gyakorlati eszköz az élet minőségének javítására. Döntsétek el a csoportban, hogy melyiket kezditek alkalmazni a leghamarabb. Határozzátok el, hogy segíteni fogtok egymásnak ebben az erőfeszítésben.
Elmélkedésre szánt kérdések
Hétről hétre újabb fajta betegségek ütik fel a fejüket a világon, miközben társadalmunknak a lelki betegségekkel is meg kell küzdenie. (Olvassátok el együtt a csoport keretében Kol 1:20 és Róm 6:4 verseket.). Milyen befolyása van Krisztus engesztelő és megváltó munkájának az érzelmi egészségre nézve? Hogyan segít az Istenbe vetett teljes bizalom cselekvő módon viszonyulnunk ehhez a stresszes élethez, mely annyira igénybe veszi erőnlétünket? Mikor ajánlott szakszerű segítségért, tanácsadásért folyamodnunk?