TANÍTÓI MELLÉKLET

2. tanulmány  −  2007 Április 7. - 13

Tanulmány Bibliaversek Ajánlott olvasmány Tartalomjegyzék Összesítőlap Főoldal

PERDÖNTŐ SZÓ

A szombatiskolai tanító célkitűzései

  1. Az ismeretek szintjén tudatosítani a csoport tagjaiban, hogy a Biblia Isten ihletett Szava.

  2. Érzelmi szintjen biztosítani a tagokat, hogy a Szentlélek ihlette a Biblia minden íróját.

  3. Gyakorlati szinten is arra késztetni a résztvevőket, hogy az Isten Igéjével összhangban élt életet válasszák.

A tanulmány vázlata

I. Isten ihletett Szava (1Pt 1:10)

  1. Isten Lelke ihlette a Szentírásba foglalt üzeneteket. Hogyan lehetünk ebben biztosak?

  2. Maguk a Biblia írói is Istennek tulajdonítják az üzeneteket, amelyeket lejegyeztek. Mondj néhány példát.

  3. Említsd meg néhány módját annak, ahogyan Isten közölte üzenetét az általa választott hírnökökkel.

II. Jézus és az Írások (Mt 4:4)

  1. Jézus gyakran tett utalásokat az Írásokra. Mondj néhány példát.

  2. Írd le, hogyan igazolta Jézus saját küldetését a Szentírás segítségével.

  3. Hogyan lehetünk biztosak abban, hogy Jézus az ótestamentumi próféciák beteljesülése?

III. A Szentírás egységes volta (1Thess 2:13)

  1. Miként bizonyították az Újtestamentum írói, hogy bíztak az ótestamentumi írásokban?

  2. Az Újszövetség írói hitték magukról, hogy Isten ihletése alatt állnak. Ugyanúgy kommunikált-e velük az Úr, mint a régi idők prófétáival?

  3. Az egységesség a legerősebb bizonyítéka annak, hogy a Bibliát isteni tekintély övezi. Mi kapcsolja össze az Ótestamentumot az Újtestamentummal?

IV. Te és a Szentírás (2Tim 3:16)

Kérd meg csoportod tagjait, hogy a következő héten elmélkedjenek azon, hogyan élhetnek még nagyobb összhangban Isten Igéjével.

Összefoglalás

Isten az Ő Igéje által szól hozzánk. Biztosak lehetünk tehát abban, hogy a Biblia isteni tekintéllyel bír.

Motiváció

Az élet számos területén szükségünk van biztos, félreérthetetlen vezetésre.

Gondolkodj az alábbi szituációkon:

  1. Vásárolsz egy háztartási cikket, amelyet neked kell összeállítanod. Pechedre nem leled a használati utasítást, és megpróbálod anélkül összeállítani és működésbe hozni a terméket. Az eredmény katasztrofális: mivel nem az előírások szerint szereled össze, nem működik. A termék nem több egy hasznavehetetlen tárgynál.

  2. Autóddal ismeretlen irányba haladsz. Lehet, hogy kaptál néhány szóbeli útbaigazítást, térkép azonban nincsen előtted. Vagy lehet, hogy van ugyan nálad térkép, de nem használod, és útbaigazítást sem kérsz senkitől. Eltévedsz, és lemaradsz a megbeszélt találkozóról.

  3. Vizsgázol. Mivel nem olvasod el figyelmesen az utasításokat, nem számolsz azzal, hogy a három feladat közül csupán az egyiket kell megoldanod. Megpróbálod tehát mind a három témát kifejteni, de mindegyik gyengére sikeredik.

Kérd meg csoportod tagjait, hogy mondjanak el néhány esetet az életükből, amikor is az utasítások figyelmen kívül hagyása miatt sikertelenségben volt részük.

Ahhoz, hogy ezen a földön és majd az örök életben élni tudjunk, hiteles utasításokra van szükségünk. Ezért gondoskodott Isten arról, hogy a Szentírás által megkaphassuk félreérthetetlen utasításait.

A tanulmány elmélyítése

I. Az Úr Szava (Gal 1:11-12)

Pál apostolnak komoly oka volt arra, hogy ismételten részleteket közöljön üzenete eredetére vonatkozóan. Nagyon könnyen kijelenthette volna valaki, hogy “Pál nem tett egyebet, mint papagáj módjára ismételte azokat a szavakat, amelyeket Jézus jeruzsálemi követőitől hallott.”

A zsidó teológusok hite szerint az isteni üzeneteknek számos közvetítőn kellett keresztül menniük. A Misna – a Tóra magyarázata – szerint “Mózes megkapta Sinainál a Törvényt, és rábízta Józsuéra. Józsué a nép véneinek adta azt, ezek a prófétáknak, a próféták pedig a Nagy Zsinagóga férfiainak” (Abot 1:1). Pál azonban tudta, hogy minél hosszabb ez a “közvetítői” lánc, annál kevésbé hisznek az emberek az üzenet pontosságában.

Az apostol egyértelműen rámutat arra, hogy evangéliumának nincsen egyetlen közbeékelt közvetítő eleme sem. Galáciabeliekhez írt levele 1:11-12 verseiben így fogalmaz: “Az evangélium, amelyet én hirdettem, nem embertől való, mert én sem embertől vettem azt, sem nem tanítottak arra, hanem a Jézus Krisztus kijelentése által.” Ezzel azt akarja mondani, hogy a Jézus története nem egy egyszerű üzenet, amelyet továbbít, mint valamely banális hírt, hanem valami, ami teljesen áthatotta és átalakította az életét, képessé téve őt arra, hogy isteni erővel hirdesse az üzenetet.

Elmélkedésre szánt kérdés:

II. Isten által ihletett (inspirált) üzenet (1Móz 2:7; Zsolt 33:6; 2Tim 3:16)

A lélegzés elengedhetetlen az ember számára, noha szabad szemmel nem látható sem a belélegzett, sem a kilélegzett levegő. A lélegzést jelző görög szó számos, a lelki világ fontos fogalmát jelölő szó gyökévé vált. A spiros a gyöke a spiritusz szónak (láthatatlan erő), amint az inspirációnak is (ihlet).

Elmélkedésre szánt kérdések

III. Hogyan viszonyult Jézus a Szentíráshoz?

A Bibliát tanulmányozóknak nem szabad szem elől téveszteniük a tényt, hogy amikor a Bibliából idézett, Jézus nem a mai, modern Szentírásból, hanem az ószövetségi héber írásokból idézett. Noha ez igazolja a Szentírás héber szövegeinek tekintélyét, az, hogy idézett belőlük Jézus, nem helyezte hatályon kívül azt a szükséget, hogy az Ószövetséget az Újszövetség fényében értelmezzük. Az Ótestamentum témáinak nagy része Jézusban teljesedett be. Például: nem kell állatokat áldoznunk, mivel Krisztus a mi áldozatunk. A legjelentőségteljesebb szöveg e tekintetben valószínűleg Mt 5:17 verse: “Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább hogy betöltsem.”

Elmélkedésre szánt kérdések

IV. Az apostolok és a Szentírás

Jákob 2. fejezete főként amiatt érdekes, hogy az Ótestamentumot társadalompolitikai problémák orvoslására használja. Tisztelni kell a szegényeket, és igazságosan kell velük bánni. Napjainkban a keresztények közül sokan megszállottan foglalkoznak a politikával, míg mások teljesen elzárkóznak a közélettől, mintha helytelen-illetlen lenne egy keresztény számára ilyen témákkal foglalkozni.

Elmélkedésre szánt kérdés

V. Egység és különbözőség (2Pt 3:15-16)

Elmélkedésre szánt kérdés

A tanultak gyakorlatba ültetése

Feladat

A feladat elvégzésére már a tanulmányozás elején megkérheted csoportod tagjait. Készíts minden tanuló számára egy üres lapot illetve egy másolatot az alábbi utasításokról. Mielőtt átadnád nekik, említsd meg a következőket: “Ma egy gyakorlatot fogunk elvégezni. Kérlek, olvassátok el figyelmesen az utasításokat, amelyek a lapon találhatók. Egyesek közülük gyerekeseknek, értelmetleneknek tűnhetnek, de ne feledjétek: céljuk ellenőrizni, mennyire vagytok hajlandóak követni az utasításokat.”

Utasítások

  1. Olvasd el az összes utasítást, mielőtt alkalmazni kezdenéd azokat!

  2. A fehér papírlapon, amit az utasítások listája mellé kaptál, húzz hét vonalat egymás alá és számozd meg őket.

  3. Az első sorra írd rá a neved.

  4. A második sorra írd rá a melletted levő személy nevét.

  5. A harmadik sorra rajzolj három csillagot.

  6. A hetedik sor alá, a lap közepére rajzolj egy négyzetet.

  7. A négyzet mellé, jobb oldalra írd fel, hány testvéred van.

  8. Oszd fel a négyzetet négy egyenlő részre.

  9. A négyzet bal alsó sarkába rajzolj egy virágot.

  10. Fordítsd meg a lapot fejjel lefelé.

  11. Írd rá a lapra a mai dátumot, nagybetűkkel.

  12. Fordítsd vissza a lapot.

  13. A negyedik sorra rajzold le kedvenc ételedet.

  14. Rajzolj köréje egy kört.

  15. Az ötödik sorra írd rá a kutyád vagy kiscicád nevét.

  16. A lap minden sarkába rajzolj egy-egy virágot.

  17. Karikázz be két csillagot.

  18. Fordítsd meg a lapot a másik felére.

  19. Tűrd kettőbe hosszában.

  20. Tűrd kettőbe széltében.

  21. Írd rá a keresztneved az összetűrt papírlap egyik oldalára.

  22. Hagyd figyelmen kívül a 2-21 utasításokat, és szórakozz a többieken, amint végigvégzik a műveleteket, csak mert nem engedelmeskedtek az első utasításnak.

Ha figyelmesen elolvastad elejétől kezdve az utasításokat, amint arra meg voltál kérve, rengeteg időt spóroltál meg. A világ legtöbb problémája az utasítások figyelmen kívül hagyása miatt következik be. Ez különösképpen igaz az élet lelki és erkölcsi vonatkozásaiban. A Biblia utasításainak való engedelmesség a háborúk maradéktalan beszűntetéséhez vezetne, nem lennének többé válások és gyilkosságok, és a köztünk levő nézeteltérések is eltűnnének. A Szentírás által bemutatott Isten ismerete békét és boldogságot szerezhetne a világnak. Milyen kár, hogy az emberek többsége nem követi Isten Szentírás által kinyilatkoztatott rendeleteit!

Személyes bizonyságtétel

Beszélgessetek azokról a szituációkról, amikor az Isten utasításainak való engedelmesség hatékony bizonyságtevés lehet. Adódhat viszont olyan helyzet is, amikor az isteni rendeléseknek való engedelmesség téves bizonyságtevésként hathat (például amikor az isteni rendeléseket farizeusi módon alkalmazzák).

Személyes alkalmazás

“Soha, egyetlen országban sem történtek erkölcsi értelemben nagyobb és mélyebb változások, mint az 1640-es évek Angliájában, Erzsébet királynő uralkodása idején. Ez idő alatt Anglia a könyvek népévé vált, a legolvasottabb és elterjedtebb könyv pedig a Biblia volt. Olvasták a templomokban, otthon és mindenütt, s az Ige ámulatba ejtő lelkesedést váltott ki az emberekben. Az angol nyelvű Biblia az angol nyelv emlékműve, de amit az emberek lelkében végzett, az még ennél is nagyobb csoda volt. Erzsébet királynőnek sikerült ugyan elnémítania a szószékeket, az igazság és kegyelem prédikátorait azonban nem hallgattathatta el. A nemes változás az egész nemzetet áthatotta; új életfelfogás és szemlélet vette át a régi helyét; új vallásos és erkölcsi lendület árasztotta el a társadalom mindenegyes rétegét” (John Richard Green, A Short History of the English People [1874], VIII/1).

Elmélkedésre szánt kérdések

  1. John Richard Green leírja, milyen hatást gyakorolt a bibliaolvasás az erzsébetkori Anglia lakóira. A te életedre milyen hatással van a Szentírás? Nap mint nap alakítja azt?

  2. Megadod-e a lehetőséget a Bibliának, hogy megváltoztassa az életed? Sok embernek van nagyon szép, bőrkötéses Bibliája, de mindez semmit sem jelent számára, mivel nem olvassa.

  3. A bibliai kereszténységről szóló beszélgetések ellenére a nyilvános előadások alkalmával felhozott érvek miért tűnnek annyira jelentékteleneknek?